مهمترین کاربردهای مغز پسته

مهمترین کاربردهای مغز پسته

مهمترین کاربردهای مغز پسته

مغز پسته یکی از خوراکی های بسیار خوشمزه ای محسوب می شود که در کل جهان دارای طرفداران زیادی می باشد. رنگ آن دارای طیف مختلفی است که می تواند از رنگ زرد تا هاله سبز رنگ باشد. این محصول در صنایع مختلفی کاربرد دارد که در اینجا به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

استفاده از مغز پسته در شیرینی جات

یکی از مصارف این خشکبار در شیرینی پزی ها و قنادی های مختلف دنیا می باشد. در کشور خودمان نیز این خشکبار کاربرد بسیار زیادی در شیرینی پزی دارد. باقلوای پسته ای، نان پسته ای، بستنی پسته ای، سوهان و گز پسته ای از انواع معروف آنها می باشد.

استفاده از مغز پسته در غذاها

غذاهای متنوع و بسیار خوشمزه ای با این محصول پخته می شود. از میان آنها می توان به فسنجان پسته ای، کشک پسته ای، انواع کالباس ها و شله زرد اشاره نمود. همچنین برای تزئین غذاهایی همچون شیرین پلو  استفاده می شود. به علاوه در نوشیدنی ها و اسموتی های مختلف از آن استفاده می نمایند. یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین نوشیدنی ها، معجون است که بسیار مقوی و انرژی زا می باشد.

استفاده از مغز پسته در لوازم آرایشی

گفته می شود خوردن مغز پسته خام برای سلامتی پوست و مو بسیار مفید است. ضمن اینکه روغن پسته را در تولید لوازم آرایشی نیز استفاده می نمایند.

ویژگی های مغز پسته و خلال آن

خلال پسته باید دارای رنگ، بو و مزه ای طبیعی باشد. یعنی نباید طعمی تند و تلخ داشته باشد. این محصول باید از هرگونه آفات زنده عاری باشد. آفت زدگی آن نیز بیش از سه درصد نباشد. رطوبت آن نباید بیش از پنج درصد باشد. مقدار مواد خارجی خلال مغز پسته نباید از نیم درصد بیشتر گردد. مقدار محصول خرده و شکسته آن بیشتر از بیست درصد نباشد. مقدار خاکه بیش از یک درصد نشود. از همه مهمتر این که خلال پسته باید به طور کلی فاقد آفلاتوکسین 2 باشد.

نوشتهٔ پیشین
طرز خشک کردن پسته خام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات