طبع پسته گرم است یا سرد؟

طبع پسته گرم است یا سرد؟

طبع پسته گرم است یا سرد؟

در گذشته گفته می شد که مواد غذایی انرژی دهنده دارای طبعی گرم هستند. بر اساس همین استدلال از لحاظ طب سنتی طبع پسته گرم و خشک می باشد. نکته جالب در مورد این محصول این است که قسمت های مختلف پسته دارای طبع یکسانی نیست. یعنی از دیدگاه طب سنتی طبع مغز آن صفرازا است. اما پوست نازک آن که قرمز رنگ است دارای طبعی معتدل است. پوست سبز رنگ روی محصول نیز دارای طبعی سرد و خشک می باشد. با این بررسی متوجه می شویم که هر چقدر از قسمت مغز پسته فاصله می گیریم از مقدار گرمی آن کاسته می شود.

طبع پسته برای چه افرادی مناسب است؟

با در نظر گرفتن طبع گرم این محصول، مصرف آن برای افراد سرد مزاج مناسب تر است.  پسته برای افرادی که طبع صفراوی دارند مناسب نیست. اما مصرف آن با یک مصلح می تواند به این افراد کمک کند تا از این محصول خوشمزه و مفید میل کنند. مصلح پسته استفاده از مواد غذایی با طبع سرد می باشد. برای مثال مصرف ترشیجات مانند سرکه، برگ آلو یا انار ترش در کنار پسته پیشنهاد می شود تا از این طریق از گرمی آن کاسته شود.

در نتیجه بهتر است که افراد پیش از اینکه این محصول را مصرف کنند از طبع و مزاج خود آگاه شوند تا به این صورت بدانندکه پسته را چگونه مصرف کنند که دچار مشکلی نشوند. البته به طور کلی مصرف بیش از اندازه پسته ممکن است برای هر فردی با هر طبیعتی ایجاد مشکل نماید.

عوارض طبع پسته روی افراد

همانطور که گفته شد پسته دارای طبعی گرم می باشد. مصرف بیش از اندازه مواد غذایی با طبع گرم برای کسانی که دارای مزاج گرم هستند عوارضی همچون کهیر، گلو درد، خشک شدن دهان و بینی، سوزش ادرار، یبوست، بدبویی عرق، جوش و چربی پوست را در پی خواهد داشت.

نوشتهٔ پیشین
خوشمزه ترین و محبوب ترین پسته جهان
نوشتهٔ بعدی
طرز تهیه خلال پسته در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات