تاثیر دلار بر قیمت پسته

تاثیر دلار بر قیمت پسته

تاثیر دلار بر قیمت پسته

طبق مطالعات انجام شده در مورد این موضوع، ثابت شده است که تغییرات نرخ ارز در کوتاه مدت و بلند مدت یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت پسته می باشد. قیمت صادراتی این محصول نیز تحت تاثیر کامل میزان صادرات آن قرار دارد. نوسانات دلار در طی سال اخیر باعث شده است تا قیمت این محصول در بازار داخلی نیز به مقداری افزایش پیدا کند که پسته به عنوان کالایی لوکس تلقی شود. برای خرید پسته بصورت مستقیم از تامین کننده های معتبر رفسنجان از طریق kivaaz اقدام کنید.

در واقع تمامی کالاها به دو صورت، متاثر از نوسانات نرخ ارزی می باشند. یکی درصد وابستگی مصرف داخلی به واردات کالاها می باشد و بعدی میزان وابستگی به واردات نهادهای بخش تولیدی کالاها می باشد. که برای محصول پسته می توان به میزان وابستگی واردات سموم دفع آفات و بیماری و سموم اشاره نمود.  

دلیل محاسبه قیمت پسته بر پایه دلار

عموما تولیدکنندگان این محصول مستقیما با خریداران خارجی در ارتباط هستند و محصولات خود را به آنها عرضه می نمایند. از همین رو برای تولیدکنندگان به صرفه نیست که محصول خود را به مصرف کنندگان داخلی اختصاص دهند که تنها ده درصد از میزان مصرف کل را به خود اختصاص داده اند. به همین خاطر تولیدکنندگان مازاد صادرات پسته خود را در بازارهای داخلی عرضه می نمایند و به این صورت قیمت را بر پایه دلار محاسبه می نمایند.

تاثیر قیمت پسته بر تجارت آن

چنانچه تاجران پسته افرادی باشند که قابلیت ریسک کردن را نداشته باشند فعالیت خود را در زمان نوسانات نرخ ارز کاهش می دهند تا به این صورت ضرر و زیان های احتمالی را کاهش دهند.

زمانی که نرخ قیمت ها و سود ناشی از این تجارت دچار نوسان گردد، این موضوع به صورت مستقیم روی حجم تجارت پسته تاثیر می گذارد.

همچنین نوسان پذیری نرخ ارز، میزان صادرات پسته را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. البته این تاثیرگذاری وابسته به کشورها متفاوت است. برای مثال این موضوع در ایران تاثیر منفی داشته است و برای کشورهایی همچون ایتالیا و انگلیس دارای تاثیرات مثبت بوده است.

نوشتهٔ پیشین
روش های کاهش آفلاتوکسین پسته
نوشتهٔ بعدی
خوشمزه ترین و محبوب ترین پسته جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات