معیار کیفیت پسته (4 نکته خیلی مهم)

معیار کیفیت پسته (4 نکته خیلی مهم)

معیار کیفیت پسته

مهمانی‌ها و مجالس، فرصت مهمی هستند تا انسان‌ها از مصاحبت با یک دیگر لذت ببرند. به همین دلیل نیز از مهم‌ترین کارهایی که یک میزبان باید انجام بدهد، توجه و تلاش برای فراهم کردن بهترین امکانات و مواد خوراکی برای مهمانان است. خوراکی‌های سرو شده در هر مهمانی، نقش بسایر مهمی در تاثیرگذاری بر مهمانان را ایفا می‌کنند. مهم نیست که مهمانان شما از همکاران و روئسای شما باشند یا دوستان صمیمی‌تان، تنها کافی است که خوراکی‌هایی باب میل و عالی سرو کنید تا تاثیر بسیار قوی روی آن‌ها بگذارید. چه بسا بسیاری از مهمانان، مهمانی‌ها را با نام خوراکی‌ها به یاد بیاورند. از جمله خوراکی‌هایی که عضو ثابت هر مجلس و مهمانی است، می‌توان آجیل را نام برد. آجیل، مجمو‌‌عه‌ای از انواع مغزها است که برای سرو آن رسمی یا غیر رسمی بودن مجلس، اصلا مهم نیست. در این بین، مهم‌ترین عضو هر آجیلی، مغز پسته است. یک پسته خوش‌طعم، می‌تواند به تنهایی بار لذت بردن از مهمانی را به دوش بکشد. از طرفی طعم و لذیذ بودن هر خوراکی نیز اول از همه به کیفیت مواد سازنده آن بستگی دارد؛ بنابراین باید برای خرید هر مدل آجیلی، ابتدا معیار کیفیت پسته خود را تعیین کنید. برای تعیین معیار کیفیت پسته روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم. (در kivaaz میتونید خرید اینترنتی پسته باکیفیت ترین پسته های رفسنجان رو انجام بدین.

یک پسته باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک پسته باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای این که بتوانیم مهمانی‌های خود را منحصر به فرد کنیم، نیاز است که تا حدودی انواع معیار کیفیت پسته را بدانیم. به علاوه، یک پسته باکیفیت افزون بر لوکس بودن، خواص تغذیه‌ای و حتی دارویی فراوانی نیز دارد. در ادامه به توضیح برخی از انواع معیار کیفیت پسته می‌پردازیم تا به شما در خرید پسته باکیفیت کمک کنیم.

ظاهر پسته:

اولین چیزی که به عنوان معیار کیفیت پسته می‌توان در نظر گرفت، ظاهر پسته است. به پسته‌ها خوب نگاه کنید تا بتوانید انواع باکیفیت از بی‌کیفیت را در قدم اول تشخیص دهید.

  • اگر پسته‌هایی با پوسته‌های ترک خورده، شکسته و لکه‌دار مشاهده کردید، به این معنا است که این پسته‌ها مرغوب نیستند. به همین دلیل نیز ممکن است بسیاری از افراد سودجو، رنگ پوست پسته‌ها را با مواد شیمیایی یکدست کنند. برای تشخیص این نوع پسته‌ها، کمی پوست آن‌ها را با مالش دست یا دستمال مرطوب، پاک کنید. اگر رنگی باقی ماند، به معنای این است که این پسته کیفیت لازم را ندارد.
  • اگر در میزان زیادی از پسته‌ها، اندازه‌ها و اشکال مختلفی مشاهده کردید، احتمال این که پسته‌هایی با کیفیت‌های مختلف (مرغوب و نامرغوب) را با یک دیگر قاطی کرده باشند، زیاد است. این مخلوط‌ها می‌توانند از پسته‌های تازه و کهنه یک رقم تا پسته‌های با ارقام متفاوت تشکیل شده باشند.
  • اگر جزء افرادی هستید که به جای خرید پسته فله‌ای، پسته بسته‌بندی شده می‌خرند، به بسته‌بندی توجه کنید. بسته‌بندی‌های با ظاهر مناسب و درب‌دار بهترین بسته‌بندی‌ها هستند. به علاوه خرید پسته به صورت بسته‌بندی شده، می‌تواند اطمینان بیشتری از میزان کیفیت پسته به شما بدهد.

اندازه پسته

یکی از معیارهای مهم در تعیین قیمت پسته، اندازه آن است. برخی از افراد پسته‌هایی با دانه‌های درشت و کشیده و برخی ریز و گرد را می‌پسندند. با این حال اندازه پسته را با واحدی به نام انس اندازه می‌گیرند. انس پسته‌ها می‌تواند تعیین‌کننده درشتی یا ریزی پسته باشد و بیشتر در تجارت‌های عمده پسته کاربرد دارد. به طور کلی هر چه عدد انس پسته‌ای بیش‌تر باشد، به این معنا است که پسته شما ریزتر است و هر چه انس پسته‌ای کم‌تر باشد، نشان از درشت‌تر بودن آن است.

خندان یا آبخندان بودن پسته

یکی دیگر از دلایل تفاوت در کیفیت و در نتیجه قیمت پسته‌ها، میزان خندان بودن آن‌ها است. به هر میزانی که پسته خندان‌تر باشد، دسترسی به مغز آن راحت‌تر و سریع‌تر خواهد بود. به همین دلیل نیز پسته‌های با خندانی بیش‌تر، گران‌قیمت‌تر هستند. به طور کلی زمانی که مغز یک پسته کاملا رسیده و درشت شده باشد، پوسته خود را می‌شکافد و به اصطلاح خندان می‌شود. خندان بودن پسته علاوه بر دسترسی آسان، معیار مهمی برای سنجش زیبایی پسته است. پسته‌های خندان زیباتر و لوکستر شناخته می‌شوند و به همین دلیل نیز در مجالس به فراوانی استفاده می‌شوند. از طرفی این نکته را نیز باید بدانید که همه پسته‌ها نمی‌توانند به صورت طبیعی خندان باشند و بسیاری از آن‌ها نیز می‌توانند دهان بسته داشته باشند. در این بین، می‌توان پسته‌های ناخندان را با روش‌هایی خندان کرد. به پسته‌ای که به صورت مصنوعی خندان شده باشند، آبخندان می‌گویند. موضوع تشخیص این دو نوع پسته از زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بسیاری از افراد سودجو، پسته‌های آبخندان را به جای خندان، با قیمت‌های غیر واقعی و ناعادلانه می‌فروشند. به همین دلیل نیز بهتر است راهنمای زیر را برای تشخیص پسته خندان، از آبخندان را مطالعه کنید.

  • در روش اول، مشتی از پسته‌ها را بردارید و دانه به دانه آن‌ها را کنار گوش خود تکان دهید. اگر صدا شنیدید، به این معنا است که مغز پسته کوچک و پسته نیز از نوع آبخندان است.
  • در روش دوم، سعی کنید دو لبه پوسته پسته‌ها را به یک دیگر نزیک کنید. لبه پوسته پسته‌های خندان، به دلیل درشتی مغز، به یک دیگر نخواهد رسید. اما در عوض لبه‌های پسته آبخندان به راحتی به هم نزدیک یا حتی متصل می‌شوند.

طعم پسته

هر رقمی از پسته، اعم از پسته احمد آقایی، اکبری، فندقی و کله قوچی طعم خاص خود را دارند و می‌توانند بسته به سلیقه شما انتخاب شوند. تنها نکته مهم تازگی و عدم رطوبت مغز پسته است.

پسته یکی از مفیدترین و البته خوش‌طعم‌ترین مغزهای آجیل است. امیدواریم با این مقاله، تشخیص معیار کیفیت پسته را برای شما راحت‌تر از گذشته کرده باشیم.

صفحات مرتبط :

قیمت پسته (نرخ روز پسته) آپدیت روزانه

صادرات پسته – چگونگی، استاندارد ها و معرفی بهترین کشور ها

خرید و فروش پسته در بورس

نوشتهٔ پیشین
آرامش قلب و اعصاب با پسته ( 4 نکته مهم)
نوشتهٔ بعدی
خواص پسته بوداده (شور و طعم دارشده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات