خواص روغن پسته برای ناخن دست و پا (3 خاصیت خیلی مهم)

خواص روغن پسته برای ناخن (3 خاصیت خیلی مهم)

احتمالا تا به حال به این موضوع دقت کرده باشید که یکی از دلایل برتری ما انسان‌ها نسبت به سایر موجودات کره زمین، دست‌های توانای ما هستند. دست‌های ما اجزای هماهنگ فراوانی دارند که در انجام وظایف، به آن‌ها کمک می‌کنند. از این اجزا می‌توان به ناخن‌ها اشاره کرد. به این اجزا بیش‌تر از جنبه زیبایی نگاه می‌شود؛ اما وظایف آن‌ها بیش از این‌ها است. ناخن‌ها، قسمت‌های سختی از دستگاه پوششی بدن ما هستند که یکی از وظایف آن‌ها، ایجاد یک تکیه‌گاه برای انگشتان است. این اجزای سخت، از نوک انگشتان ما در برابر آسیب‌های فیزیکی احتمالی محافظت می‌کنند و به همین دلیل نیز، معمولا در معرض آسیب زیادی هستند. فرار کردن از این آسیب‌ها و فشارهای فیزیکی، امری محال است؛ اما تقویت و رسیدگی به ناخن‌ها می‌تواند امری ساده و بسیار موثر در جلوگیری از این آسیب‌ها باشد. مراقبت و رسیدگی به ناخن‌ها نیز به اندازه مراقبت‌های پوستی و مو اهمیت دارد و نقش مهمی را در سلامتی آن‌ها بازی می‌کند. برای این کار، می‌توانید از انواع مواد طبیعی به صورت موضعی استفاده کنید و ببینید که چطور در ظاهر و زیبایی ناخنهایتان تاثیر می‌گذارند. یکی از این مواد طبیعی که می‌تواند بسیار برای شما کاربردی باشد، روغن پسته است . شاید این سوال برای شما پیش بیاید که خواص روغن پسته برای ناخن چیست. با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله، شما را بیش‌تر با خواص روغن پسته برای ناخن آشنا کنیم. (در سایت kivaaz فقط فروش اینترنتی پسته انجام میشود و فعلا تامین کننده روغن پسته نیستیم !)

چرا مراقبت از ناخن‌ها اهمیت بسیار دارد؟

چرا مراقبت از ناخن‌ها اهمیت بسیار دارد؟

همان طور که گفتیم؛ دست‌ها خود ساختمان پیچیده‌ای دارند که بیش‌تر برای جا به جایی و حمل اجسام طراحی شده‌اند. شاید فرایند برداشتن یک جعبه و گذاشتن آن سر جایش، کاری بسیار ساده به نظر بیاید؛ اما باید بدانید که فاکتورهای زیادی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا این عمل به ظاهر ساده، به درستی انجام شود. شاید اولین اجزایی که به ذهن شما می‌آیند استخوان‌ها و ماهیچه‌ها باشند؛ اما علاوه بر این موارد یک جزء مهم دیگری نیز به انجام وظایف دست‌ها کمک می‌کند. بله ناخن‌ها نیز به عنوان تیکه‌گاهی مهم برای ماهیچه‌های نوک انگشتان، نقش مهمی در انجام وظایف به ظاهر ساده و روزمره ما دارند. ناخن‌ها از نوک انگشتان و ماهیچه‌های نرم آ‌ن‌ها محافظت می‌کنند و باعث می‌شوند تا اعمالی مانند برداشتن یک کتاب یا تایپ کردن، دردناک و غیرممکن نباشند. به علاوه رنگ و ظاهر ناخن‌ها افزون بر جنبه زیبایی، در تشخیص بسیاری از بیماری‌ها به پزشکان کمک می‌کنند. سلامت ناخن‌ها به طور کلی می‌تواند بر سلامت انگشتان و در نتیجه کل دستان ما تاثیر به سزایی بگذارد. به همین دلیل هم برای جبران خسارات و آسیب‌های فیزیکی ناشی از انجام همین کارهای روزمره، شست و شو، آب و هوا و … بهتر است بسیاری از مواد مغذی را به طور مستقیم روی آن‌ها بزنیم تا نتیجه سریع‌تر و بهتری را بگیریم. ناخن‌ها به طور کلی (در صورت نبود بیماری‌های جدی و خاص) می‌توانند دچار خشکی، پوسته پوسته شدن، ترک خوردگی، نرم شدن و نداشتن مقاومت کافی، کاهش رشد غیرطبیعی و… شوند که در بسیاری از موارد می‌توانیم خودمان با تغذیه و رسیدگی، این علائم را از بین ببریم.

خواص روغن پسته برای ناخن چه هستند؟

خواص روغن پسته برای ناخن چه هستند؟

مغز پسته، یکی از مغذی‌ترین و مفیدترین انواع مغز در آجیل است و علاوه بر طعم عالی، خواص دارویی و حتی زیبایی بسیاری نیز دارد. روغن پسته نیز به اندازه مغز پسته، حاوی مواد مغذی مانند انواع آنتی اکسیدان‌ها، پروتئین‌ها و اسیدهای چرب گیاهی امگا 3، امگا 6 و امگا 9 و ویتامین‌هایی مانند ویتامین E، A، K، گروه B و… است که می‌توانند سلامت ناخن‌های شما را تامین کنند. در ادامه به برخی از خواص روغن پسته برای ناخن اشاره می‌کنیم.

  • با روغن پسته با ناخن‌های خشک و پوسته پوسته شده خداحافظی کنید:

ناخن‌ها نیز مانند پوست و مو به رطوبت نیاز دارند تا زیبایی و مقاومت خود را حفظ کنند. ناخن‌های دچار کمبود رطوبت، خشک، پوسته پوسته و بسیار دردناک می‌شوند و مقاومت خود را به مرور زمان، نسبت به انواع میکروب‌ها و قارچ‌ها از دست می‌دهند. خوشبختانه روغن پسته می‌تواند ناخن‌های شما را از خشکی و وضعیت وخیم نجات دهد. یکی از مهم‌ترین خواص پسته برای ناخن رطوبت‌رسانی و نرم‌کنندگی آن است. به علاوه ویتامین A درون روغن پسته نیز می‌تواند از خشکی و ورقه ورقه شدن ناخن‌های شما جلوگیری کند.

  • با روغن پسته، ناخن‌هایی سخت و مقاوم خواهید داشت:

روغن پسته، حاوی ویتامین بیوتین (B7 یا ویتامین H) است. این ویتامین، می‌تواند در درمان ناخن‌های شکننده و هم‌چنین افزایش رشد آن‌ها بسیار موثر باشد.

  • هر کاری که بگویید، ویتامین E درون روغن پسته از پس آن برمی‌آید:

یکی از موادی که به میزان فراوانی در روغن پسته وجود دارد، ویتامین E است. خواص این ویتامین برای پوست، مو، ناخن و بدن بی‌شمار هستند؛ اما در ادامه به توضیح برخی از خواص روغن پسته برای ناخن با کمک این ویتامین، می‌پردازیم:

  1. ویتامین E می‌تواند رشد ناخن‌های شما را سریع‌تر و بیش‌تر کند:

سلول‌های تشکیل‌دهنده ناخن، در اصل سلول‌های مردهای هستند که در اثر فعالیت و رشد و تقسیم سلول‌های زنده، روی یک دیگر انباشته شده‌اند و ناخن را تشکیل داده‌اند. هر چقدر که رشد و تقسیم این سلول‌ها بیش‌تر باشد؛ ناخن‌ها نیز زودتر بلند می‌شوند. یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش این رشد و تقسیم، افزایش و بهبود جریان خون است. ویتامین E این کار را برای شما انجام می‌دهد و در نتیجه باعث افزایش رشد ناخن‌های شما می‌شود.

  • ویتامین E از ناخن‌های شما محافظت می‌کند:

ویتامین E و سایر مواد آنتی اکسیدانی درون روغن پسته، می‌توانند از ناخن‌های شما در برابر آسیب‌ها و اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد محافظت کند. خاصیت آب‌رسانی این ویتامین نیز می‌تواند اثر مرطوب‌کنندگی روغن پسته را افزایش دهند.

  • ویتامین E می‌تواند التهابات را کاهش دهد:

مواد آنتی اکسیدانی و البته ویتامین E درون روغن پسته، می‌توانند به خوبی انواع التهابات ناخن و پوست اطراف آن را کاهش دهند یا حتی کاملا رفع کنند.

  • موضوع فقط ناخن‌ها نیستند!

اگر قصد دارید برای سلامت ناخن‌های خود اقدام کنید؛ حتما متوجه شده‌اید که زیبایی و سلامت آن‌ها تا حدود زیادی به پوست اطرافشان نیز بستگی دارد. همان طور که گفتیم از جمله خواص روغن پسته برای ناخن خاصیت مرطوب‌کنندگی آن است. این خاصیت به پوست اطراف ناخن کمک می‌کند تا در اثر شست و شو و حرکات مکانیکی زیاد، خشک و پوسته پوسته نشوند. به علاوه نرمی و سلامت این قسمت از پوست، از اخلال در حس لامسه جلوگیری می‌کند. ویتامین E و سایر مواد آنتی اکسیدانی نیز پوست اطراف ناخن را از خواص خود بی‌نصیب نمی‌گذارند. این مواد از چروک، لکه و تیرگی‌های ناشی از آسیب‌های محیطی مانند رادیکال‌های آزاد، جلوگیری می‌کنند. می‌توان از جمله خواص بسیار مهم روغن پسته برای ناخن و پوست اطراف آن، به خاصیت شفادهندگی آن اشاره کرد. استفاده از روغن پسته، می‌تواند در بهبود و درمان زخم‌ها به شما کمک کند.

شما می‌توانید برای بهره بردن از خواص روغن پسته برای ناخن آن را به صورت خوراکی مصرف کنید!

شما می‌توانید برای بهره بردن از خواص روغن پسته برای ناخن آن را به صورت خوراکی مصرف کنید!

بله استفاده از این روغن نیز مانند اکثر روغن‌های گیاهی برای بدن و خصوصا ناخن‌ها بسیار مفید است. برای مثال، روغن پسته علاوه بر مواد گفته شده، حاوی مواد دیگری مانند آهن، کلسیم، ویتامین C، پتاسیم و… است که همگی برای رشد و سلامت ناخن‌ها مفید هستند.

امیدواریم که آشنایی با خواص روغن پسته برای ناخن شما را تشویق کند تا بیش‌تر از این روغن سبز و طلایی خوش‌رنگ، برای سلامتی خود استفاده کنید.

نوشتهٔ پیشین
روزانه چند عدد پسته بخوریم ؟ (5 نکته مهم)
نوشتهٔ بعدی
تفاوت پسته رفسنجان با سایر پسته ها (3 تمایز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات