سوغاتی های معروف رفسنجان (6 تا از محبوب ترین)

سوغاتی های معروف رفسنجان (6 تا از محبوب ترین)

سوغاتی های مشهور رفسنجان

سیاره‌ای که همه ما انسان‌ها روی آن زندگی می‌کنیم، بسیار پهناور و گسترده است و در هر کدام از قسمت‌های آن، یک قوم و ملت با فرهنگ و آداب و رسوم خاص در حال زندگی هستند. از زیبایی‌های زندگی روی این کره خاکی، تفاوت‌ها و گوناگونی‌های خاص هر منطقه آن هستند که زندگی را رنگین‌تر و جذاب‌تر می‌کنند. هر کدام از این قوم و ملت‌ها، بر حسب فرهنگ و شرایط جغرافیایی خود آداب و رسوم، لباس و خوراکی‌های متفاوتی دارند. خوراکی‌ها معمولا در اول صف توجه همه افراد هستند و امکان ندارد که به شهر و کشوری سفر کنید و طالب امتحان کردن خوردنی‌های آن نباشید. پس از امتحان کردن و لذت بردن از خوراکی‌ها، نوبت به خرید صنایع دستی و یادگاری‌های ماندگار می‌رسد. صنایع دستی هر جایی نیز بیش‌تر با توجه به شرایط آب و هوایی و مواد اولیه دردسترس آن منطقه ساخته می‌شوند. شهرستان رفسنجان نیز از آن دسته شهرهایی است که همه شرایط یک مقصد عالی را دارد. این منطقه، علاوه بر این که یکی از مهم‌ترین شهرهای اقتصادی کشور ایران و جهان است، یک منطقه بسیار مناسب برای گردشگری و لذت از سفر است. در این مقاله قصد داریم تا شما را بیش‌تر با سوغاتی های معروف رفسنجان آشنا کنیم.

رفسنجان یکی از مهم‌ترین و مطرحترین‌های جهان

رفسنجان یکی از مهم‌ترین و مطرحترین‌های جهان

شهرستان رفسنجان، یکی از مهم‌ترین شهرستان‌های ایران و استان کرمان است. این شهرستان، واقع در شمال استان کرمان است و از شمال با استان یزد، از جنوب با شهرستان‌های سیرجان و بردسیر، از شرق با زرند و کرمان و از غرب با شهرستان شهربابک همسایه است. شهرستان رفسنجان شامل 5 بخش، 16 دهستان و 246 پارچه آبادی است. از دلایلی که این شهرستان نامی جهانی دارد، به شرح زیر است:

  • شهرستان رفسنجان، دارای بزرگ‌ترین معادن رو باز مس در جهان است.
  • این شهرستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته جهان است.
  • بزرگ‌ترین خانه خشتی جهان در رفسنجان قرار دارد.

سوغاتی های محبوب رفسنجان

پس از معرفی کوتاه این شهرستان، نوبت به معرفی جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین قسمت معرفی آن، یعنی سوغاتی های معروف رفسنجان میرسد. این شهرستان نیز همانند تمامی شهرهای کوچک و بزرگ کشور ایران، دارای تاریخ و فرهنگی دیرینه است و مانند هر شهر و دیار با قدمتی، هزاران خوردنی و صنایع دستی را در فرهنگ خود جای داده است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

صنایع دستی

این منطقه نیز همانند بسیاری از مناطق کشور ایران، یک لیست بلند و بالا از صنایع دستی خاص و ارزشمند را دارد. از صنایع دستی رفسنجان به طور کلی می‌توان قلم‌زنی روی مس، قلاب بافی، قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، مس‌گری، سفالگری، خراطی، گیوه‌دوزی و پته دوزی را نام برد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

  1. قالی بافی
  2. پته دوزی

از بین این تنوع در بین صنایع دستی رفسنجان، قالی بافی، پسته دوزی و مجسمه‌سازی، قابلیت اقتصادی بسیار بیش‌تری را نسبت به سایرین دارند.

در بین خوردنی‌های لذیذ نیز مهم‌ترین سوغاتی‌های خوردنی رفسنجان شامل موارد زیر هستند

  1. پسته
  2. کلمپه
  3. کماج سهن
  4. قاووت

قالی بافی

قالی بافی رفسنجان

یکی از دلایل شهرت کشور ایران در سرار جهان، هنر قالی بافی و قالی‌های ارزشمند و بسیار زیبای آن است که شهرستان رفسنجان نیز سهم بزرگی در این شهرت و محبوبیت دارد. از محبوب‌ترین و اقتصادی‌ترین انواع نقش و نوع قالی در رفسنجان می‌توان به قالی‌های بافته شده با طرح و نقشه‌های لیلی و مجنون، درختی، شاه‌عباسی، شکارگری، جنگل، لچک ترنجی و شکارگاه، در اندازه‌های 2*3، 3*5، 2*5، 3*4 و 6*12 اشاره کرد. این قالی‌های خوش آب و رنگ، در مرکز کویر، حس شادابی و نشاط باغ‌ها و دشت‌های سرسبز را القا می‌کنند و زیبایی و شکوه را به خانه‌ها می‌آورند.

پته دوزی

پته دوزی رفسنجان

پته دوزی، از هنرهای قدیمی و بسیار اصیل کشور ایران است و با نام‌های سلسه دوزی و فطه دوزی نیز شناخته می‌شود. در هنر پته دوزی، به پارچه پشمی و ضخیمی که برای زمینه پته استفاده می‌شود؛ عریض می‌گویند. پته دوزی در اصل، نوعی دوختن گل، بوته و سایر عناصر طبیعی زیبا روی شال‌های کرکی است که در استان کرمان رواج زیادی دارد. شما می‌توانید با پته پرده‌ها، رومیزی، سجاده، جلد قرآن، جا نماز و … را بسیار زیبا و چشم‌نواز کنید.

پسته

پسته رفسنجان

پسته بدون شک، مهم‌ترین جزء سوغاتی های رفسنجان است. مشهورترین انواع پسته در رفسنجان پسته‌های احمد آقایی، اکبری، کله قوچی و فندقی هستند که همه آن‌ها به خارج از کشور صادر می‌شوند و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند. پسته‌های رفسنجان، به دلیل شکل زیبا، مغز بزرگ و بسیار خوش‌طعم، جزء پسته‌های لوکس در مهمانی‌ها و مجالس محسوب می‌شوند. برای خرید اینترنتی پسته بدون واسط از کشاورز رفسنجان میتونید از طریق kivaaz اقدام کنید

کلمپه

کلمپه رفسنجان

کلمپه نیز از دیگر سوغاتی های معروف رفسنجان و به طور کلی استان کرمان است. این شیرینی، از شهد خرما تهیه می‌شود که شیرینی طبیعی و با ضرر بسیار کم‌تر است. به علاوه در این شیرینی خوش‌طعم، معمولا از روغن‌های محلی، پسته‌های اعلا و گردوهای خوش‌مزه استفاده می‌شود که نادیده گرفتن آن را بیش از پیش سخت می‌کنند. از دیگر نکات مثبت درباره کلمپه، می‌توان به خشک بودن و در نتیجه ماندگاری بسیار بیش‌تر آن اشاره کرد. شما می‌توانید با خیال راحت این شیرینی هوس‌انگیز را بخرید، به خانه بروید و مطمئن باشید که تازه باقی می‌ماند.

کماج سهن

کماج سهن رفسنجان

یکی دیگر از سوغاتی های دوست داشتنی رفسنجان کماج سهن است. این شیرینی سنتی، از خمیر جوانه گندم و ادویه‌هایی مانند زیره، دارچین و برخی از گیاهان دارویی تهیه می‌شود. این شیرینی نیز علاوه بر خواص خوراکی زیاد، می‌تواند به مدت طولانی بدون هیچ ماده نگه‌دارنده‌ای، در بیرون از یخچال بماند.

قاووت

قاووت رفسنجان

شما را با یکی دیگر از سوغاتی های استان کرمان آشنا می‌کنیم. قاووت یا قُووتو یا قویت (در لهجه کرمانی) یک نوع پودر شیرین است که بسته به هر منطقه‌ای، از انواع مغزها، گیاهان دارویی، بذر گیاهان، ادویه‌های مختلف و موادی مانند گندم، جو، کنجد، نخودچی و قهوه تهیه می‌شود. همان طور که گفتیم بسته به مواد و گیاهان خاص هر منطقه، انواع قاووت داریم که همگی آن‌ها بسیار خوش‌طعم و برای بدن پر خاصیت هستند. بعضی از انواع قاووت را می‌توانید در چای بریزید و بنوشید یا می‌توانید به صورت تنها مصرف کنید. استفاده از قاووت، به دلیل وجود گیاهان دارویی زیاد، می‌تواند منجر به کاهش سردرد، دردها و مشکلات و گوارشی و… شود.

سفر به شهرهای مختلف، از جمله رفسنجان، می‌تواند به شما کمک کند تا با فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه‌ای آشنا شوید و از هنرهای دستی و البته خوراکی‌های خوش‌طعم آن‌ها لذت ببرید.

نوشتهٔ پیشین
تقویت نیروی جنسی به کمک پسته (5 نکته علمی)
نوشتهٔ بعدی
خواص روغن پسته برای پوست و مو (7 خاصیت)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات