دلیل محبوبیت پسته آمریکایی در چین

دلیل محبوبیت پسته آمریکایی در چین

چرا پسته آمریکایی در چین محبوب است ؟

با وجود اینکه میان کشور چین و ایالات متحده جنگ تجاری وجود دارد، صادرات پسته آمریکایی تا چند سال گذشته به چین سه برابر افزایش پیدا کرده بود. کشور چین در واردات پسته بسیار قیمت محور است. به این معنی که این کشور در خرید پسته بیشتر به قیمت توجه می کند و خریداران چینی هر چقدر قیمت محصول ارزان تر و مناسب تر باشد، به خرید آن مشتاق تر هستند.

قیمت پسته آمریکایی نسبت به پسته ایران ارزان تر است. همین موضوع سبب می شود که این پسته در چین محبوب تر گردد. یکی از دلایلی که آمریکا قیمت محصول خود را پایین نگه می دارد همین رقابت تنگاتنگ با ایران است. آمریکا به این وسیله تلاش دارد تا در بازار رقابتی باقی بماند.

همچنین بسته بندی پسته های آمریکایی و مغز کردن آنها در کشور چین بسیار ارزان تمام می شود. پس از این عمل این محصول دوباره از چین به کشورهای دیگر صادر می گردد.

چرا قیمت پسته آمریکایی ارزان تر است؟

نهال این نوع از پسته، نهالی اصلاح شده به حساب می آید. این نهال از طریق کشت بافت به عمل می آید که متشکل از دو گونه وحشی پسته می باشد. رشد آن بسیار بالا است و بعد از یک یا حداکثر دو سال به بار می نشیند و دارای قابلیت پیوند می شود. این در حالی است که نهال معمولی بالای چهار سال زمان نیاز دارد تا به این مرحله برسد.

نهال پسته ای که در ایران کشت می شود از نوع معمولی است. کیفیت آن بسیار بهتر است ولی مدت زمان طولانی تری به بار می نشیند و همین سبب گران تر شدن آن می گردد.

دلیل رشد منفی صادرات پسته آمریکایی به چین

پسته آمریکایی بیشتر در کالیفرنیا کشت می شود. اما خشکسالی که در سال 2014 اتفاق می افتد سبب افزایش قیمت این محصول می گردد. همین موضوع سبب شد تا صادرات پسته از این کشور به چین کاهش پیدا کند و در عوض پسته ایرانی با قیمت مناسب تری به بازار چین عرضه گردد.

برای

نوشتهٔ پیشین
صادرات پسته به یونان
نوشتهٔ بعدی
چالش های تجارت پسته ایران و آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات