تفاوت ارقام پسته (فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی)

تفاوت ارقام پسته (فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی)

تفاوت ارقام پسته

بدون شک پسته یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین در هر نوع آجیلی است. علاوه بر این که بخشی از این شهرت به دلیل سنت‌ها و حفظ آن‌ها است، بخش دیگر آن نیز به دلیل خواص خوراکی، دارویی و طعم بی‌نظیر آن است. پسته یکی از مغزهای لوکس آجیل است که جنبه تجاری بسیاری مهمی دارد. به طور کلی بیش‌ترین پسته جهان را کشور ایران و پس از آن نیز کشورهایی مانند آمریکا، ترکیه و سوریه تولید می‌کنند. پسته نیز همانند انواع دیگر محصولات کشاورزی، انواع و ارقام متفاوتی دارد. هر کدام از این ارقام نیز ویژگی‌هایی دارند که تعیین‌کننده اهمیت تجاری آن‌ها است. در ایران به طور کلی حدود 90 رقم پسته شناخته شده است که بسیاری از آن‌ها به صورت پراکنده و کم کشت می‌شوند. در بین تمام ارقام پسته ایران، چهار رقم از اهمیت و شهرت خاصی برخوردار هستند. این چهار رقم عبارتند از فندقی، اکبری، احمد آقایی و کله قوچی. دانستن تفاوت ارقام پسته (فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی) می‌تواند هم در خریدهای عمده و هم جزئی کمک زیادی به شما بکند. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کلی با تفاوت ارقام پسته (فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی) بیش‌تر آشنا کنیم. خرید اینترنتی پسته احمد آقایی درجه 1 رفسنجان .

معرفی خلاصه از چهار رقم پسته مشهور ایران

شهرت این چهار رقم پسته، نه تنها در سطح کشوری است، بلکه در سطح جهانی نیز بسیار مشهور و البته محبوب هستند. به همین دلیل نیز جزء مهم‌ترین ارقام صادراتی شناخته می‌شوند. در این قسمت به طور خلاصه به معرفی هر کدام از ارقام می‌پردازیم.

پسته فندقی

پسته فندقی

این پسته، به دلیل شکل کروی و اندازه کوچک خود، بسیار شبیه به فندق است و به همین دلیل نیز نام آن پسته فندقی است. البته پسته فندقی را با نام پسته اوحدی و با نام تجاری پسته ROUND نیز می‌شناسند. بخش اعظمی از صادرات پسته را این رقم، تشکیل می‌دهد.

پسته اکبری

پسته اکبری

این پسته نیز به دلیل داشتن اندازه‌ای درشت و شکلی کشیده و زیبا شهرت فراوانی یافته است. پسته اکبری را با نام تجاری پسته SUPER LONG نیز می‌شناسند. این پسته به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش، از جمله شکل زیبا و طعم بسیار عالی، جزء ارقام بسیار لوکس و صادراتی محسوب می‌شود.

پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی

این پسته نیز جزء ارقام بسیار مهم صادراتی است و با نام تجاری پسته LONG نیز شناخته می‌شود. این نوع پسته به دلیل داشتن شکلی بادامی و طعمی بی‌نظیر شهرت جهانی یافته است.

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که این پسته، یکی از محبوب‌ترین کالاهای صادراتی شناخته می‌شود، شکل گرد، زیبا و اندازه بسیار درشت آن است. این نوع پسته بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین مغز را در بین تمام پسته‌های دیگر دارد و با نام تجاری پسته JUMBO نیز شناخته می‌شود.

تفاوت ارقام پسته از نظر خصوصیات درخت

تفاوت ارقام پسته از نظر خصوصیات درخت
 • درخت پسته فندقی، دارای قدرت رشد متوسط و عادت رشد گسترده است. ارتفاع این درخت متوسط است و بیش‌ترین عرض تاج را در بین تمام ارقام دارد. این درخت، مهم‌ترین رقم کشت شده در استان کرمان (حدود 55% تا 60% کل باغات پسته) است.
 • درخت پسته اکبری، دارای قدر رشد متوسط و عادت رشد گسترده است. ارتفاع این درخت متوسط و عرض تاج آن زیاد است.
 • درخت پسته احمد آقایی دارای قدرت رشد متوسط و عادت رشد گسترده است. ارتفاع این درخت متوسط و عرض تاج آن زیاد می‌باشد.
 • درخت پسته کله قوچی، دارای قدرت رشد متوسط و عادت رشد گسترده است. ارتفاع این درخت متوسط و عرض آن نیز متوسط است. این درخت جزء دسته درختان پسته با قطر تنه زیاد است و از نظر جایگاه کشت، رتبه دوم (پس از رقم فندقی) را دارد.

تفاوت انواع پسته از نظر زمان شروع گل‌دهی

تفاوت انواع پسته از نظر زمان شروع گل‌دهی
 • پسته فندقی از نظر زمان شروع گل‌دهی در دسته متوسط گل قرار می‌گیرد.
 • پسته اکبری از نظر زمان شروع گل‌دهی در دسته دیر گل قرار می‌گیرد.
 • پسته احمد آقایی از نظر زمان شروع گل‌دهی در دسته زود گل قرار می‌گیرد.
 • پسته کله قوچی از نظر زمان شروع گل‌دهی در دسته زود گل قرار می‌گیرد.

تفاوت ارقام پسته از نظر میوه‌دهی:

تفاوت ارقام پسته از نظر میوه‌دهی:
 • پسته فندقی از نظر زمان میوه‌دهی در دسته متوسط رس قرار می‌گیرد.
 • پسته اکبری از نظر زمان میوه‌دهی در دسته دیر رس قرار می‌گیرد.
 • پسته احمد آقایی از نظر زمان میوه‌دهی در دسته زود رس قرار می‌گیرد.
 • پسته کله قوچی از نظر زمان میوه‌دهی در دسته متوسط رس قرار می‌گیرد.

تفاوت مدل های پسته از نظر شکل جوانه

تفاوت مدل های پسته از نظر شکل جوانه
 • شکل جوانه در پسته فندقی، مخروطی کشیده است.
 • شکل جوانه در پسته اکبری، کروی و با طول کم است.
 • شکل جوانه در پسته احمد آقایی، کروی و با طول کم است.
 • شکل جوانه در پسته کله قوچی، کروی است.

تفاوت انواع پسته از نظر شکل ظاهری میوه و مغز

تفاوت انواع پسته از نظر شکل ظاهری میوه و مغز

برای تشخیص پسته‌ها از نظر شکل ظاهری پسته، ابتدا باید این را بدانید که به طور کلی پسته‌ها را از نظر شکل، به دو دسته کروی (گرد) و کشیده (بادامی) تقسیم می‌کنند. پسته‌های اکبری و احمد آقایی، جزء دسته پسته‌های کشیده و بادامی و پسته‌های فندقی و کله قوچی، جزء دسته پسته‌های گرد و کروی قرار می‌گیرند. با این توضیح مختصر، مشخص است که امکان ندارد پسته‌های این دو دسته را اشتباه تشخیص دهید. پس به بررسی تفاوت‌های دو عضو از هر گروه می‌پردازیم تا کار شما راحت‌تر از قبل شود.

تفاوت بین پسته اکبری و احمد آقایی

این دو نوع پسته، هر دو شکلی بادامی و کشیده دارند؛ اما دانستن تفاوت‌های آن‌ها می‌تواند به شما در تشخیص آن‌ها، کمک کند.

اولین تفاوت بین این دو نوع پسته، در اندازه‌های آن‌ها است. اندازه نوع اکبری (به طور متوسط 80/1 تا 90/1 میلی متر مربع)، اندکی بزرگ‌تر از اندازه پسته احمد آقایی (به طور متوسط 50/1 تا 60/1 میلی متر مربع) است.

برای تشخیص بهتر این دو نوع پسته، به رنگ رویی مغز آن‌ها توجه کنید. رنگ رویی مغز پسته اکبری بنفش قهوه‌ای است؛ در حالی که رنگ رویی مغز پسته احمد آقایی قرمز روشن تا ارغوانی است.

برای اطمینان کامل از تشخیصتان، به رنگ پوسته سخت این دو پسته نگاه کنید. رنگ پوسته سخت پسته احمد آقایی، استخوانی (سفید) بسیار روشن است؛ در حالی که رنگ پوسته سخت پسته اکبری، کرم تیره است.

تفاوت بین پسته فندقی و کله قوچی

این دو رقم پسته نیز به دلیل شکل کروی و گرد خود، ممکن است به اشتباه به جای یک دیگر تشخیص داده شوند. راه‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند تا آن‌ها را از یک دیگر تشخیص دهید.

 1. دوباره به اندازه پسته‌‌ها دقت کنید. اندازه پسته کله قوچی (به طور متوسط 50/1 تا 70/1 میلی متر مربع) درشت‌تر از اندازه پسته فندقی (به طور متوسط 40/1 میلی متر مربع) است. به طور کلی پسته کله قوچی، پسته‌ای درشت و پسته فندقی، پسته‌ای ریز شناخته می‌شود.
 2. به رنگ رویی مغز پسته‌ها نگاه کنید. رنگ رویی مغز پسته کله قوچی، سبز مایل به خاکستری است؛ در حالی که رنگ رویی مغز پسته فندقی، ارغوانی است.
 3. این دو پسته، از نظر رنگ پوسته سخت خود نیز تفاوت‌هایی دارند. رنگ پوسته سخت پسته کله قوچی، سفید استخوانی مایل به تیره است؛ در حالی که رنگ پوسته سخت پسته فندقی، کرم رنگ است.
 4. انس (تعداد پسته در هر کیلوگرم) این دو نوع پسته نیز بسیار متفاوت است. در هر کیلوگرم پسته کله قوچی، حدود 700 تا 800 دانه مغز وجود دارد؛ در حالی که در هر کیلوگیرم پسته فندقی، حدود 1000 تا 1100 دانه مغز وجود دارد.
 5. پسته‌های کله قوچی، به علت درشتی بسیار زیاد مغزشان، نسبت به نوع فندقی، خندان‌تر هستند.
 6. اگر کمی دقت به خرج بدهید؛ راه دیگری نیز برای تشخیص این دو نوع پسته وجود دارد. تنها کافی است که به لبه‌های پوسته سخت پسته‌ها دقت کنید. پسته‌های فندقی، کاملا گرد و کروی هستند؛ در حالی که لبه‌های پسته‌های کله قوچی کمی زاویه‌دار و دارای قوس خاصی هستند.

در این مقاله به طور خلاصه سعی شد تا با بیان تفاوت ارقام پسته (فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی) به شما در شناخت، تشخیص و خرید پسته کمک کنیم.

صفحات مرتبط :

قیمت پسته (نرخ روز پسته) آپدیت روزانه

صادرات پسته – چگونگی، استاندارد ها و معرفی بهترین کشور ها

خرید و فروش پسته در بورس

نوشتهٔ پیشین
پسته آبخندان چیست؟ (3 روش تشخیص آن)
نوشتهٔ بعدی
روزانه چند عدد پسته بخوریم ؟ (5 نکته مهم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات