پسته آبخندان چیست؟ (3 روش تشخیص آن)

پسته خندان چیست؟ (3 روش تشخیص آن)

یکی از دلایل بسیار مهمی که هر شخصی برای حضور در مهمانی گوشه ذهن خود نگه می‌دارد، سلیقه میزبان و روش مهمان‌داری وی است. شما هرگز دوست ندارید که به مهمانی یا مجلسی بروید که زمان بدی را در آن سپری می‌کنید. از عناصر بسیار مهمی که کیفیت و لذت‌بخشی یک مجلس را تعیین می‌کنند، خوراکی‌های سرو شده در آن هستند. قطعا اگر میزبانی به سلیقه خوب در سرو غذاها و خوراکی‌های متنوع مشهور باشد، مهمانی وجود نخواهد داشت که دعوت او را نپذیرد. یکی از مهم‌ترین مراحل سرو خوراکی در هر مهمانی ایرانی، گذاشتن ظرفی بزرگ و زیبا از آجیل‌های لوکس و جذاب است. اهمیت آجیل‌ها از جایی بسیار پر رنگ‌تر می‌شود که حتی می‌توانید آن‌ها را در مجالس عزا و سایر مناسبت‌ها نیز ببینید. یکی از مغزهایی که می‌توان آن را رسما گل سر سبد هر آجیلی دانست، مغز پسته است. حتی در بسیاری از موارد میزان کیفیت و لوکس بودن یک آجیل را تنها از روی مغز پسته‌های درون آن می‌سنجند. بنابراین اگر قصد دارید تا مهمانان خود را تحت تاثیر قرار دهید، در خرید پسته بیش از پیش دقت کنید؛ زیرا ممکن است به دام افرادی بیافتید که پسته ناخندان را به جای پسته خندان به شما با قیمت بسیار بالاتر بفروشند. حالا اگر این سوال برایتان پیش آمده است که پسته خندان چیست و تفاوت آن با سایر انواع پسته کدام است، ادامه این مقاله به شما کمک خواهد کرد. در سایت kivaaz فقط و فقط خرید اینترنتی پسته های طبیعی با کیفیت رفسنجان رو شاهد هستیم.

پسته آب خندان چیست و تفاوت آن با سایر انواع پسته کدام است؟

پسته خندان چیست و تفاوت آن با سایر انواع پسته کدام است؟

در پاسخ به این که پسته خندان چیست و تفاوت آن با سایرین، باید بگوییم که پسته خندان از نظر ظاهری همان پسته‌های دهان باز جذابی هستند که شما در آجیل‌های مهمانی می‌بینید. به طور کلی، به پسته‌هایی که دهانه پوسته آن‌ها به صورت کاملا طبیعی باز شده باشد، پسته خندان می‌گویند. دسترسی به مغز پسته‌های خندان بسیار سریع و راحت است و مغز آن‌ها نیز بسیار بزرگ و خوش طعم است. اصلا به همین دلیل رسیدگی و درشتی مغز این پسته‌ها است که پوسته آن‌ها شکافته می‌شود. اما همان طور که شما هم می‌دانید، همه پسته‌ها خندان نیستند. بله؛ ممکن است هنوز هم خاطره دندان دردهایی که برای شکستن پوسته پسته‌های ناخندان (دهان بسته) تجربه کرده‌اید را به خاطر بیاورید. این نوع پسته‌ها معمولا در آجیل‌ها مایه دردسر هستند و عموما هم مشتری ندارند. اما برای این که از مغز این پسته‌ها نیز استفاده شود و به فروش برسند، می‌توان آن‌ها را به صورت مصنوعی به پسته خندان (دهان باز) تبدیل کرد. به پسته‌هایی که به صورت مصنوعی خندان شده باشند، پسته آبخندان می‌گویند. از آن جایی که افراد سودجو کم نیستند و تفاوت‌های بین پسته خندان و آبخندان می‌توانند بسیار ظریف باشند، بسیاری از مشتری‌ها پسته‌های آبخندان را به جای پسته‌های خندان می‌خرند. بنابراین دانستن و کسب اطلاعات راجع به این که پسته خندان چیست و تفاوت آن با سایر پسته‌ها، خصوصا نوع آبخندان، می‌تواند از کلاه‌برداری‌ها جلوگیری کند. در ادامه به صورت جزئی‌تر به پرسش پسته خندان چیست و تفاوت آن با سایرین، اشاره می‌کنیم.

چرا فروش پسته‌های آبخندان به جای پسته‌های خندان، کلاه‌برداری است؟

چرا فروش پسته‌های آبخندان به جای پسته‌های خندان، کلاه‌برداری است؟

احتمالا در نگاه اول نتوان این دو نوع پسته را از یک دیگر تشخیص داد و ممکن است برخی این گونه فکر کنند که اگر شکل ظاهری این دو پسته شبیه به هم است، دانستن این که پسته خندان چیست و تفاوت آن با انواع دیگر پسته، چه سودی خواهد داشت؟ یکی از دلایلی که موجب می‌شود تا تشخیص پسته خندان اهمیت پیدا کند، روش‌های آبخندان کردن پسته است. پسته‌هایی که به صورت مصنوعی خندان می‌شوند به دلیل قرار گرفتن در آب، احتمال این که با انواع قارچ، باکتری و سایر میکروب‌ها آلوده شوند، بسیار بیش‌تر می‌شود. به علاوه روش‌های مصنوعی خندان کردن پسته، می‌تواند موجب کاهش کیفیت مغز پسته شود. بنابراین دانستن این که پسته خندان چیست و تفاوت آن با پسته آبخندان می‌تواند موجب جلوگیری از خسارات مالی و حتی سلامتی شود.

چگونه می‌توان پسته خندان طبیعی را از پسته آبخندان تشخیص داد؟

چگونه می‌توان پسته خندان طبیعی را از پسته آبخندان تشخیص داد؟

خوشبختانه می‌توان با چند راه ساده، احتمال کلاه‌برداری سودجویان را تا حدود زیادی کاهش داد.

  • در روش اول، به صورت تصادفی یک مشت پسته را بردارید و دانه دانه آن‌ها را کنار گوشتان تکان دهید. پسته‌های آبخندان مغز کوچکی دارند و در صورت تکان دادن، سر و صدای قابل تشخیصی را تولید می‌کنند. اگر پسته شما به دلیل درشتی مغزش، صدایی ایجاد نکرد؛ پسته خندان طبیعی است. البته قبل از این که پسته‌ها را تکان دهید، به آن‌ها دقت کنید تا مغزشان به پوسته سختشان نچسبیده باشد. در برخی موارد افراد سودجو در هنگام بو دادن پسته، مقداری نشاسته نیز به مواد اضافه می‌کنند تا مغز پسته به دیواره‌ها بچسبد.
  • در روش دوم سعی کنید تا دو لبه پوسته پسته‌ها را به یک دیگر نزدیک یا متصل کنید. اگر موفق شدید، متاسفانه پسته شما آبخندان است. لبه‌های پوسته پسته‌های خندان طبیعی، به دلیل درشتی مغز به هم نمی‌رسند. این روش برای پسته‌های بو داده نیز می‌تواند موثر باشد.
  • در روش سوم، می‌توانید پسته‌ها را بو کنید. پسته‌های آبخندان از آن جایی که مرطوب و سپس سریعا خشک شده‌اند، بوی رطوبت و کهنگی می‌دهند. البته اگر پسته‌ها بو داده باشند، این روش تشخیص چندان کاربردی نخواهد بود.
  • به طور کلی پسته‌های آبخندان ظاهر کهنه و رنگ تیره‌تری دارند و مزه آن‌ها نیز اصلا شبیه به پسته‌های تازه و خوش‌طعم نیست.

از آن جایی که پسته‌های آبخندان، علاوه بر قیمت بیش‌تر کاذب، برای سلامتی نیز می‌توانند مضر باشند، دانستن این که پسته خندان چیست و تفاوت آن با نوع آبخندان، می‌تواند به شما کمک بزرگی بکند. بهترین کار نیز این است که پسته‌های خود را به صورت خام (بو داده نشده) بخرید و سپس در خانه آن‌ها را به سلیقه خود بو بدهید.

صفحات مرتبط :

قیمت پسته (نرخ روز پسته) آپدیت روزانه

صادرات پسته – چگونگی، استاندارد ها و معرفی بهترین کشور ها

خرید و فروش پسته در بورس

نوشتهٔ پیشین
انس پسته چیست و چطور محاسبه میشود ؟
نوشتهٔ بعدی
تفاوت ارقام پسته (فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات