روش های کاهش آفلاتوکسین پسته

روش های کاهش آفلاتوکسین پسته

روش های کاهش آفلاتوکسین پسته

شما برای اینکه محصولی سالم و بدون سموم قارچی داشته باشید، می توانید از دو طریق اقدام کنید. روش های کاهش آفلاتوکسین پسته یا از طریق پیشگیری صورت می پذیرد یا از طریق اقداماتی برای کاهش میزان قارچ و سم به وجود آمده در محصول. برای خرید پسته با درصد مجاز افلاتوکسین جهت صادرات پسته حتی به کشور های اروپایی از طریق kivaaz اقدام کنید.

یکی از روش های مهم برای کاهش این سم، پیشگیری از ایجاد آن می باشد. آموزش اصول بهداشتی در مورد باغداری، فرآوری، انبارداری و حمل و نقل این محصول بسیار موثر است.

محققان به این نتیجه رسیده اند که رها کردن باکتری ها و قارچ های بی خطر در باغ های پسته یکی از روش های از بین بردن یا کاهش دادن قارچ های آسپرژیلوس است. این باکتری ها یا قارچ ها با زیاد شدن در باغ به قارچ های سمی آسپرژیلوس حمله می کنند و آنها را از بین می برند. همچنین می توان مولکول های بازدارنده برای جلوگیری از فرایند تولید و ترشح سم آفلاتوکسین به وسیله قارچ آسپرژیلوس به وجود آورد.

یکی دیگر از روش های موثر تشخیص پسته های آلوده به آفلاتوکسین و سپس جدا کردن آنها به وسیله ماشین های اتوماتیکی است که به نور ماوراء بنفش مجهز هستند.

روش هایی نیز برای کاهش آفلاتوکسین موجود در محصول وجود دارد. این روش ها شامل روش هایی فیزیکی و روش های شیمیایی هستند. از جمله روش های فیزیکی مایکروویو، اشعه گاما، حرارت و اشعه UV هستند. از روش های شیمیایی نیز می توان به استفاده از بی سولفات سدیم، هیدروژن پراکسید، بازها، اسیدها، آمونیاک، کلر و اوزون اشاره نمود.

روش های فیزیکی در کاهش آفلاتوکسین پسته

زمانی که آفلاتوکسین ها انرژی برانگیخته شده را جذب می نمایند، به محصولاتی غیر سمی یا محصولاتی با میزان سم کمتر تبدیل می شود. بنابراین شرایط فرایندی که توانایی شکستن مولکول آفلاتوکسین را داشته باشد به منظور سم زدایی محصول پسته مناسب می باشد.

روش های شیمیایی در کاهش آفلاتوکسین پسته

این روش ها می توانند آفلاتوکسین B1 را تخریب نمایند. مواد شیمیایی مناسب برای این کار، حلقه انتهایی فوران یا حلقه لاکتون را اکسید و هیدرولیز می کنند و به این صورت میزان سم را کاهش می دهند.

نوشتهٔ پیشین
میزان آفلاتوکسین مجاز پسته
نوشتهٔ بعدی
تاثیر دلار بر قیمت پسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات