روند خشک کردن پسته تازه

روند خشک کردن پسته تازه

روند خشک کردن پسته تازه

برای خشک کردن پسته تازه از سیستم های مکانیزه استفاده می کنند. در این سیستم ها ابتدا پسته را نمگیری می کنند. سپس آنها را در خشک کن می ریزند تا با هوای داغ پسته ها را خشک کند. برای این که رطوبت را در سیستم های مداوم یکنواخت نگه دارند، پسته های خشک شده را در واگن های بزرگی می ریزند و آنها را هوادهی می کنند. اما این عمل را در سیستم های غیر مداوم به وسیله خاموش کردن منبع حرارتی و دمیدن هوای غیر گرم انجام می دهند و رطوبت را یکنواخت نگه می دارند.

همانطور که گفته شد در سیستم های فرآوری شده پسته را نمگیری و خشک می کنند. این دستگاه ها رطوبت پسته را کاهش می دهند تا از رشد قارچ ها جلوگیری کنند. همچنین به این وسیله ریسک به وجود آمدن سم آفلاتوکسین را کاهش می دهند. نمگیر ها آب سطحی که از طریق شستشوی پسته ها روی محصول به وجود آمده است را تبخیر می کنند. تبخیر کردن این آب موجب می شود کارایی دستگاه های خشک کن بالا رود و از انرژی گرمایی استفاده بهینه گردد.

نکات مهم در استفاده از نمگیرها برای خشک کردن پسته تازه

یکی از نکات مهمی که در مورد نمگیر ها باید در نظر داشته باشید این است که آنها به تنهایی نمی توانند از لحاظ رشد قارچ ها ایمنی لازم را تامین نمایند. خشک کردن پسته ها با هوای گرم تا رساندن آن به رطوبت چهار تا شش درصد ضروری است.

در ایالات متحده آمریکا این محصول در را دو مرحله خشک می نمایند. به این صورت که در مرحله اولیه پسته ها را در دستگاه خشک کن می ریزند و رطوبت آن را به 12 درصد می رسانند. بعد آنها را در سیلوهایی می ریزند که هوای محیط را به آنها می دمد و رطوبت محصول را به 4 تا 6 درصد می رساند.

خشک کردن پسته تازه در منزل

ابتدا شاخه های پسته را جدا کنید. بعد آنها را در کیسه پلاستیکی محکمی بریزید. هوای آن را تا حد زیادی بگیرید و کیسه را گره بزنید. سپس با کف دست پسته ها را روی هم فشار دهید تا پوست پسته ها از آنها جدا گردد. پسته را از پلاستیک در آورید و آنها را بشویید. پسته هایی که با این روش از پوست جدا نشده اند کال هستند. پس از شستشوی پسته ها آنها را در آفتاب قرار دهید تا خشک شوند.

جهت خرید پسته در تناژ بالا از ظرفیت های kivaaz استفاده کنید.

نوشتهٔ پیشین
تولید پسته در جهان به چه صورت است؟
نوشتهٔ بعدی
پسته تازه چاق می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات