انس پسته چیست و چطور محاسبه میشود ؟

انس پسته چیست و چطور محاسبه میشود ؟

احتمالا شما هم از آن دسته افرادی هستید که تاکید دارند تا همیشه بهترین‌ها را انتخاب کنند. چه کسی بهترین‌ها را دوست ندارد؟! خصوصا زمانی که پای مهمانی‌ها و مجالس مهم به میان می‌آید، هیچ‌کس به کم‌تر از بهترین راضی نخواهد شد. یکی از مهم‌ترین عناصر هر مهمانی، خوراکی‌ها هستند. سرو بهترین خوارکی‌ها همیشه در یاد و خاطر مهمانان باقی خواهد ماند. آجیل‌ها نیز بخش بسیار مهمی را در مجالس بازی می‌کنند و مهم نیست که مناسبت آن مجلس چه باشد، شما همیشه می‌توانید ظرف آجیل را پیدا کنید. زمانی هم که صحبت از آجیل می‌شود؛ اولین نامی که به ذهن همه می‌آید، مغز پسته است. خوردن مغز پسته در مجالس قدمتی دیرینه دارد. بنابراین کیفیت آن همیشه حرف اول را هنگام خرید می‌زند. کیفیت پسته را با معیارهای گوناگونی می‌سنجند. یکی از این معیارها انس است. شاید انس را برای سنجیدن طلا شنیده باشید؛ اما باید بدانید که محاسبه انس برای پسته نیز امری بسیار مهم در تجارت آن است. اگر علاقمند هستید تا بدانید که انس پسته چیست و چطور محاسبه میشود ادامه این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا پاسخ به این پرسش را پیدا کنید. (در زمان خرید اینترنتی پسته از kivaaz.com در خلاصه توضیحات محصول همیشه انس درج میشود)

انس پسته چیست

انس پسته چیست

انس به معنای تعداد پسته در هر 28.3 گرم از آن است. به طور کلی از انس، به عنوان یک معیار برای درشتی یا ریز بودن پسته استفاده می‌شود. انس، یک واحد سنجش جرم جهانی است که در معاملات بین‌المللی نیز از آن به نام سایز یاد می‌شود. از آن جایی که برخی از مصرف‌کنندگان ممکن است نوع درشت یا حتی ریز را برای خرید ترجیح دهند، محاسبه انس می‌تواند به آن‌ها کمک کند. انس هر نوع پسته را به طور کلی با دو عدد بیان می‌کنند و این به آن معنا است که انس، یک عدد میانگین برای سنجش اندازه پسته‌های یک رقم، گونی و… است. دلیل میانگین بودن آن نیز این است که هیچ‌گاه تمامی دانه‌های پسته حتی از یک رقم، دقیقا به یک اندازه و با ویژگی‌های کاملا مشترک نیستند.

انس پسته چگونه محاسبه می‌شود؟

 • برای محاسبه انس پسته‌ها، باید ابتدا یک سنگ 142 گرمی را در یک کفه ترازو، با نام ترازوی انس‌گیر بگذارید.
 • سپس تا زمانی که دو کفه ترازو متعادل شوند، پسته ها در یکی دیگر از کفه‌ها بریزید.
 • زمانی که دو کفه متعادل شدند، پسته‌ها را در دسته‌های 5 تایی تقسیم کنید. هر دسته 5 تایی، معادل یک انس از پسته است. (می‌توانید از همان ابتدا تعداد پسته‌ها را بشمارید و عدد آن را بر 5 تقسیم کنید.)
 • دسته‌های به وجود آمده را بشمارید. عدد به دست آمده انس پسته شما است.
 • در روش دقیق‌تر، اگر تعدادی پسته وجود داشت که دسته 5 تایی تشکیل نمی‌دادند (برای مثال دو عدد پسته باقی مانده است که جزء دسته 5 تایی محسوب نمی‌شوند.) می‌توانید انس پسته را همراه با تعداد پسته باقی مانده، بیان کنید. برای مثال، اگر تعداد دسته‌های 5 تایی (انس) پسته‌های شما 22 باشد و هم‌زمان 2 عدد پسته نیز باقی مانده باشد، باید انس این نوع پسته، 22 و 2 دانه اعلام کنید. البته این میزان دقت در محاسبه انس، چندان اهمیتی ندارد.
 • انس هر رقم پسته می‌تواند متفاوت از ارقام دیگر باشد.
 • از این روش برای محاسبه انس پسته دهان بسته و خندان استفاده می‌شود. (برای سنجش کیفیت پسته دهان بسته از معیار دیگری به نام کمیت پسته، نیز استفاده می‌شود.)

اعدادی که به عنوان انس به دست آمده‌اند به چه معنا هستند؟

عددی انسی که به دست آوردید، می‌تواند به شما میزان درشتی یا ریزی پسته‌هایتان را نشان دهد. به طوری کلی، هر چه عدد انس شما بیش‌تر باشد، نشانه این است که پسته‌های شما اندازه کوچک‌تری دارند. عدد انس کم نیز به معنای درشت بودن اندازه پسته است. به طور کلی پسته‌های دانه درشت‌تر، وزن بیش‌تری دارند و دلیل این رابطه نیز همین است.

دسته‌بندی اندازه پسته‌ها بر اساس انس:

اگر به این فکر می‌کنید که پس از به دست آوردن عدد انس پسته‌هایتان، چگونه اندازه آن‌ها را متوجه شوید؛ از راهنمای زیر استفاده کنید:

 • انس بین 20 تا 22: اندازه خیلی درشت
 • انس بین 22 تا 24: اندازه درشت
 • انس بین 24 تا 26: اندازه متوسط
 • انس بیشتر از 26: اندازه ریز

انس ارقام مشهور پسته چیست؟

مشهورترین ارقام پسته ایرانی شامل پسته احمد آقایی، اکبری، فندقی و کله قوچی هستند که هر کدام نیز انس متفاوتی دارند. اگر پس دانستن پاسخ به سوال‌های انس پسته چیست و چطور محاسبه میشود سوالات دیگری از جمله مقدار انس ارقام خاص پسته برایتان پیش آمده، در قسمت زیر می‌توانید پاسخ آن‌ها را پیدا کنید.

 • انس پسته کله قوچی: 20-22
 • انس پسته اکبری: 20 -22 (ارقام با انس پایینتر، دست‌چین و گران‌قیمت‌تر هستند.)
 • انس پسته احمد آقایی: 22 -24
 • انس پسته فندقی: 28-30

آیا محاسبه انس برای خرید پسته امری ضروری است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر! دانستن این که انس پسته چیست و چطور محاسبه میشود می‌تواند برای شما مفید باشد؛ اما تا زمانی که شما جزء خریداران عمده پسته نباشید، امری ضروری نخواهد بود. معمولا این که چطور محاسبه میشود را به دست متخصصان می‌سپارند؛ زیرا کاری مهم و تخصصی است.

صفحات مرتبط :

قیمت پسته (نرخ روز پسته) آپدیت روزانه

صادرات پسته – چگونگی، استاندارد ها و معرفی بهترین کشور ها

خرید و فروش پسته در بورس

نوشتهٔ پیشین
خواص پسته بوداده (شور و طعم دارشده)
نوشتهٔ بعدی
پسته آبخندان چیست؟ (3 روش تشخیص آن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات