میزان تولید پسته در ایران

میزان تولید پسته در ایران

میزان تولید پسته در ایران

میزان تولید پسته در ایران بستگی به میزان بارش اواخر سال و شروع سال جدید دارد. چنانچه محصولات زمستان خوبی را پشت سر گذاشته باشند و میزان بارندگی در فصل بهار مناسب و کافی باشد، اولین مرحله شکل گیری نطفه روی درختان پسته آغاز می گردد. چنانچه بارندگی بیش از اندازه باشد، اجازه نمی دهد فرایند لقاح تکمیل گردد و حتی به بعضی از درختان آسیب هم وارد می آورد.

به همین خاطر میزان تولید پسته در ایران در هر سال با هم متفاوت است. اما به طور کلی در ایران بیشتر از 420 هزار هکتار باغ پسته وجود دارد که تشکیل دهنده 16 درصد باغ های کل کشور است. اگر شرایط طبیعی باشد و آب و هوا مساعد باشد ایران سالانه 250 هزار تن در کشور پسته تولید می کند.

بیشترین میزان تولید پسته در کدام استان ایران است؟

استان های کرمان و رفسنجان یکی از مناطق پسته خیز کشور هستند که سهم عمده ای را نیز در تولید این محصول در کشور ایفا می نمایند. اما بازده بالای برداشت این محصول در استان مرکزی باعث شده تا این استان رتبه اول برداشت پسته در ایران را کسب نماید. زرندیه یکی از شهرستان های استان مرکزی به حساب می آید و دارای بیشترین میزان تولید این محصول در این استان است.

کدام استان ها برای تولید پسته مناسب هستند؟

یکی از استان های بسیار مستعد و مناسب برای تولید این محصول استان خراسان است. شهرهایی همچون مشهد، طبس، فردوس، کاشمر، گناباد، سرخس و غیره از نمونه هایی هستند که به صورت گسترده پسته کشت می کنند.

خیلی از شهرهای استان کرمان مانند سیرجان، بردسیر، رفسنجان،زرند، بم و شهر بابک برای کشت پسته مناسب هستند و تولید آنها نیز بالا می باشد. برای خرید پسته از تامین کننده ها و کارخانه های رفسنجان میتونید از طریق kivaaz اقدام کنید.

استان اصفهان، زنجان، قزوین، سمنان، فارس، مرکزی، سیستان و بلوچستان، ورامین تهران و قم نیز، از دیگر استان های پسته خیز و مناسب برای تولید این محصول به حساب می آیند.

البته در برخی مناطق دیگر نیز ممکن است پسته کشت شود، اما به دلیل محدود بودن آنها اهمیت اقتصادی ندارند.

نوشتهٔ پیشین
پسته تازه چاق می کند؟
نوشتهٔ بعدی
مقدار تولید پسته در هکتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات