آتی پسته چیست؟ شیوه و مشخصات قرارداد

آتی پسته چیست؟ شیوه و مشخصات قرارداد

آتی پسته چیست؟

در تاریخ 21 مهر ماه سال 1398 قراردادی به نام آتی پسته در بورس کالا ارائه گشت. در واقع این عبارت مخفف مجموع تمام قراردادهای آتی می باشد. این قراردادهای ابزار مالی خوبی برای صادرکنندگان و همچنین باغداران پسته محسوب می شوند. آنها با استفاده از این ابزار می توانند ریسک نوسانات قیمت پسته را پوشش دهند. به این صورت که باغداران پسته پیش از اینکه محصول خود را برداشت کنند نگران کاهش قیمت آن در فصل برداشت می باشند. آنها می توانند با استفاده از این قرارداد قیمت محصول خود را قبل از برداشت آن تعیین نمایند. از طرف دیگر وقتی مصرف کنندگان یا صادرکنندگان نگران افزایش قیمت این محصول در آینده هستند نیز می توانند از این قرارداد استفاده کنند تا قیمت خرید آن را در آینده تعیین کنند.

این قرارداد، کاملا دو طرفه است و هر کدام از طرفین قرارداد تعهد دارند که در تاریخی معین در آینده، میزان مشخصی از پسته را با قیمت تعیین شده معامله کنند.

مقاله پیشنهادی : صادرات پسته ایران (0 تا 100 چگونگی انجام به بهترین کشور ها)

شیوه معاملات در قرارداد آتی پسته

از آنجایی که رد و بدل شدن محصول و پول مابین طرفین قرارداد در آینده صورت خواهد پذیرفت، لازم نیست که طرفین معامله زمانی که قرارداد را می بندند پول معامله را نقد داشته باشند یا محصول آماده باشد. در واقع این قرارداد تضمینی بر این نیست که در آینده دو طرف به تعهدات خود عمل نمایند. به همین خاطر هنگام عقد قرارداد به توافق طرفین مبلغی برای تضمین انجام تعهد به بورس کالا اختصاص می دهند. به این مبلغ وجه تضمین می گویند. عموما هم 20 درصد از ارزش کل معامله را شامل می شود.

مشخصات قرارداد بازار آتی پسته

هر کدام از قراردادهای آتی که انجام می شوند وابسته به دارایی ای که روی آن قرارداد بسته می شود، مشخصات خاصی دارند. در واقع این مشخصات مهمترین بخش این قراردادها به حساب می آیند. این مشخصات شامل واحد قیمت و اندازه قرارداد، حجم سفارش و کارمزد آتی پسته می گردند.

برای خرید پسته و تامین بار با شماره درج شده در صفحه تماس با ما ارتباط بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
مزایای رقابتی پسته ایران در بازارهای جهانی (4 مزیت)
نوشتهٔ بعدی
گران ترین پسته دنیا برای ایران نیست !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات