بزرگترین تولیدکننده پسته در جهان

بزرگترین تولیدکننده پسته در جهان

بزرگترین تولیدکننده پسته در جهان

تا چند سال پیش ایران اولین تولیدکننده پسته و صادر کننده آن در جهان به شمار می آمد. اما بزرگترین رقیب ایران در این زمینه یعنی آمریکا با افزایش سطح زیر کشت محصول و عملکرد خود رتبه اول را به دست آورد. در حال حاضر ایران به عنوان دومین کشور تولیدکننده این محصول شناخته می شود. اما به خاطر اینکه آمریکا اکثر محصول پسته را در بازار داخلی به مصرف می رساند، میزان صادراتش از ایران کمتر می باشد. همین موضوع باعث شده تا ایران هنوز هم در صادرات پسته، مقام اول را داشته باشد.

اما با توجه به این موضوع که آمریکا محصول خود را به قیمت ارزان تری به بازار ارائه می دهد (برای مشاهده قیمت پسته ایران کلیک کنید) و تحریم هایی که برای ایران وجود دارد، امکان دارد که هر لحظه ایران جایگاه خود را در صادرات نیز از دست بدهد و به مقام دوم تنزل یابد.

دیگر کشورهای تولیدکننده پسته

به جز ایران و آمریکا که در تولید این محصول پر طرفدار با هم در رقابت تنگاتنگ هستند، کشورهایی همچون ترکیه، سوریه، یونان و چین نیز به تولید این محصول در سطح گسترده می پردازند. یکی از کشورهایی که به تازگی به کشت پسته مشغول شده است، اسپانیا می باشد. در حال حاضر اسپانیا 50 هزار هکتار زمین زراعی را زیر کشت این محصول برده است. پیش بینی شده تا ده سال آتی 300 هزار هکتار از زمین های اسپانیا به کشت پسته بپردازند.

کدام یک از کشورهای تولیدکننده پسته در حال پیشرفت هستند؟

ترکیه در سال های اخیر زمین های زراعی زیادی را زیر کشت پسته برده است. به همین صورت به یکباره خود را در تولید این محصول بالا کشید و به یکی از صادرکنندگان عمده در جهان تبدیل گشته است. همچنین به نظر می آید یکی از رقیبان اصلی برای صادرکنندگان ایرانی خواهد بود.

گفته می شود چین نیز در حال پیشرفت این صنعت است و با توسعه آن تلاش دارد تا به یکی از رقبای اصلی بازار تبدیل گردد. برای خرید پسته از کشاورزان و تامین کننده ها از بازار آنلاین kivaaz استفاده کنید)

نوشتهٔ پیشین
مقدار تولید پسته در هکتار
نوشتهٔ بعدی
نحوه انبارداری پسته خشک (3 نکته مهم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات