1. آموزش کشاورزی پسته
  2. آشنایی با عملیات کاشت و داشت باغات پسته
  3. تغذیه درختان پسته

تغذیه درختان پسته

تغذیه درختان پسته

تغذیه درختان پسته

روش علمی و صحیح در تعیین نیاز کودی درختان پسته، استفاده از اطلاعات و نتایج تجزیه خاک، برگ و حتی میوه پسته می باشد.

 تجزیه خاک

در تمام فصول سال برای نمونه برداری خاک که معمولا از ناحیه سایه انداز زیر سرشاخه ها در سه عمق ۴۰-۸۰ ، ۰ -۴۰ ،۱۲۰-۸۰ سانتی متری برداشته می شود، می توان اقدام نمود. توصیه های کودی بر اساس نتایج تجزیه خاک، با توجه به دور آبیاری و بافت خاک و با در نظر گرفتن توان تولید منطقه انجام می شود.

تجزیه برگ

نمونه برداری از برگ معمولا بعد از دوره پر شدن مغز (اواسط تیرماه تا اواسط مرداد ماه) صورت می گیرد. این نمونه برداری از قاعده سرشاخه های بدون بار برداشته می شود و برای توصیه کودی سال آینده است. دقیق ترین روش برای باغداران به منظور تعیین نیازکودی، استفاده توأم از نتایج تجزیه خاک و برگ می باشد.

توصیه های کودی

دو مبنا برای توصیه کودی باغات پسته بارور وجود دارد: ١- توصیه کودی بر اساس نتایج آزمون خاک و برگ ۲- توصیه های عمومی، توصیه های عمومی مصرف با توجه به اینکه امکانات تجزیه خاک و برگ برای باغ های پسته در اغلب مناطق وجود دارد، توصیه نمی گردد.

محلولپاشی جهت افزایش میوه نشینی( Fruit Set)

محلولپاشی به منظور فروت ست (۵ درهزار اوره، ۵ در هزار سولفات روی و ۵ در هزار اسید بوریک). در پاییز بعد از برداشت پسته و یا اوایل بهار در زمان تورم جوانه ها همانطوری که در شکل شماره ۷-۱ دیده می شود و یا هر دو زمان، ضمنا در صورت شور بودن خاک، عنصر بور از فرمول حذف می شود.

روی و براز جمله عناصر کلیدی و موثر در عمل گرده افشانی و تلقیح در تمامی درختان می باشند . عنصر روی در جوانه زنی دانه های گرده نقش داشته و کمک به رشد لوله گرده نموده و باعث لقاح و تشکیل میوه می شود. کمبود روی باعث تاخیر در باز شدن جوانه های زایشی و رویشی در درخت می شود. همچنین تعداد دانه در خوشه نیز کاهش یافته و باعث تنگی خوشه ها در درختان می شوند. پوکی نیز از دیگر عوارض کمبود این عنصر می باشد. عنصر بر نیز در گرده افشانی و لقاح نقش مهمی دارد. نقش عمده این عنصر در گلدهی و در قوه نامیه گرده و تلقيح اثبات شده است. کمبود این عنصر موجب ریزش خوشه های گل در درختان جوان می گردد. عنصر بر کمک به افزایش عمردانه گرده می کند و درخت پسته نسبت به سایر درختان نیاز بیشتری به بر دارد. از علائم کمبود بر پیچیده شدن و قاشقی شدن حاشیه برگ های پوکی محصول و تنکی خوشی می باشد. |

مصرف کودهای فسفره، پتاسیمی و نیتروژنه همزمان با آخرین نوبت آبیاری بر اساس آزمون خاک و سال آور یانا آور، سبب افزایش طول عمر تخمک در سال بعد و طولانی شدن دوره گرده افشانی می شود.

تورم جوانه ها

شکل شماره ۷-۱- تورم جوانه ها

نوشتهٔ پیشین
انواع آبیاری قطره ای در زمین های پسته (سیستم های خرد آبیاری)
نوشتهٔ بعدی
برنامه کوددهی باغات پسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

لیست مقالات

فهرست